Гонка озброєнь перетворилася на гонку популізму

07.Март.2017

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп готовий нарощувати ядерний потенціал країни.

За його словами, рішення збільшити фінансування воєнних інфраструктур на 54 мільярди доларів, а також скоротити невійськові витрати є історичним кроком для Америки.

“Було б чудово, якби жодна країна не мала ядерної зброї, але, якщо ніхто не готовий від неї відмовитися, то ми станемо кращими серед усіх”, – сказав президент в інтерв’ю Reuters.

Трамп вважає, що договір 2009 року про подальше скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь, заключений з Росією адміністрацією Обами – невигідний для Америки і є “одностороннім правочином”.

Екс-міністр оборони США та один із провідних американських фахівців з питань ядерної безпеки Вільям Перрі переконаний, що небезпека ядерної катастрофи сьогодні вища, ніж за часів холодної війни.

Протягом останніх років, запорука міжнародної безпеки країн полягала у тотальному контролі за ядерними силами та ракетними технологіями, але вже на початку нового століття з’явилися перші недоліки цієї “системи безпеки”.

Виникли підозри, що США та Росія лише прикриваються міжнародними зобов’язаннями і зосереджені на досягненні військової переваги.

Без імені
Російська ядерна зброя в Криму. Фото з відкритих джерел

Якщо раніше РФ була лідером у світовій гонці озброєнь, то тепер картина цілком інакша.

Сполучені Штати зробили ставку на розвиток звичайних озброєнь, почали активно розробляти проект “швидкого глобального удару”, який своїми бойовими характеристиками наближається до ядерного, але не підпадає під міжнародні обмеження.

Росія ж, навпаки, основний акцент у військовому будівництві зробила на модернізації ядерних сил. На початку ХХІ століття РФ відкинула доктрину про відмову від першого ядерного удару та розробила концепцію “деескалаційних” превентивних ядерних ударів.

Відтепер, під час звичайного військового конфлікту з метою його “деескалації”, Російська Федерація матиме право на погрози та здійснення обмежених ядерних ударів.

Превентивний ядерний удар у США вважають меншим злом, порівняно з тривалою й дорогою війною за визволення союзника по НАТО.

Обидві держави активно розробляли і продовжують вдосконалювати нові ракетні системи й озброєння.

Сполучені Штати істотно збільшили частку сил ядерного стримування, що базуються на підводних човнах, розташованих поблизу російських кордонів, а також досягли значного успіху в розгортанні наземного та морського базування систем протиракетної оборони по периметру російських кордонів.

Росія, в свою чергу, модернізувала власні системи, розгорнула ракетні комплекси “Іскандер”, чим поставила під загрозу інтереси союзників США по НАТО. Країна розробляє нові системи ракет, які підпадають під заборону в рамках чинних домовленостей.

Вже на вищому рівні військові та дипломати ведуть публічну дискусію у форматі взаємного залякування можливістю обміну “обмеженими ядерними ударами”.

Гонка популізму

Політолог Леонід Кулєш вважає, що гонкою озброєння такі дії Росії та Америки можна називати лише на рівні політичних заяв.

“Наразі, світова гонка озброєнь перетворилася на банальну гонку популізму.

Трамп грає на почуттях американців і кожним своїм рішенням намагається переконати народ: вони обрали найкращого Президента. Для американців питання озброєння та розвитку їх наддержави – це елемент гордості та впевненості у завтрашньому дні.

Путін, у свою чергу, формально готується до нових президентських виборів. Його політику неможливо уявити без культу особистості.

Реальна картина силових блоків обох держав не має нічого спільного з офіційними даними. Такі заяви і наміри, скоріше, виконують банальну роль залякування зовнішніх політичних гравців.

Гонкою озброєння це можна назвати, але лише на рівні політичних заяв.

У випадку, якщо їх наміри перейдуть в реальні дії, це спровокує нові “миротворчі” місії з боку США. Росія ж і надалі окуповуватиме території, які потраплять у поле її зору”, – зазначив політолог у коментарі для журналіста ІНФОРМАТОРа.

e4d357a34bf276a7b4fc906dbf431995__980x
Російська ядерна зброя. Фото: Володимир Астапкович

Роль України

У новій Стратегії національної безпеки США від 6 лютого 2015 року зазначено, що одним із основних стратегічних ризиків для інтересів Америки є “напад на територію або важливу для США інфраструктуру з катастрофічними наслідками”.

Окрім цього у тексті стратегії зазначено і план дій в контексті української геополітики: “Ми будемо стримувати агресію Росії, приділяючи належну увагу її стратегічним можливостям, і в разі потреби допомагатимемо нашим союзникам та партнерам у протидії зазіханням Росії в довгостроковій перспективі”.

Леонід Кулєш додав, що, на його думку, у цій грі двох потужних світових держав наша країна й надалі відіграватиме роль буферної зони.

“Україна матиме функцію формальної території, на якій з’ясовуватимуть стосунки “супердержави” світу”, – припускає експерт.

В українському парламенті вже зареєстрований законопроект, який дозволить нашій країні законно вийти з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року.

За словами народного депутата Віктора Вовка, статус та правовий зміст гарантій Будапештського Меморандуму, який підписали лідери США, Великобританії, Росії та України, сьогодні відкидають міжнародні партнери України.

Зокрема, до таких дій вдалася Великобританія, а отже відповідні зобов’язання щодо невикористання ядерної зброї можуть бути зняті й з України.

Відповідний законопроект про втрату чинності Закону України “Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року” та про поновлення прав України щодо ядерної зброї у грудні 2016 року зареєструвала фракція Радикальної партії Олега Ляшка.

Віктор Вовк вважає, що у цьому контексті не стільки важливий факт відновлення ядерної зброї, адже питання надзвичайно складне і має багато фінансових та технічних нюансів, скільки сам момент легального відновлення права України на ядерну зброю. Цей крок дасть зрозуміти Заходу, що своїми діями і недотриманням міжнародних зобов’язань вони підривають власну безпеку.

“Збереження територіальної цілісності України та її подальша геополітична безпека неможливі без відновлення ядерного потенціалу”, – таку позицію висловив і лідер Радикальної партії Олег Ляшко.


Лілія Кузьменко
для ІНФОРМАТОРа
загрузка...

Comments are closed.

Analytics Plugin created by Web Hosting