Цікаві факти про «Укрзалізницю» 2013

02.Ноябрь.2013

На минулому тижні в «Укрзалізниці» повідомили про чергові негаразди — підприємство за 9 місяців перевезло у дальньому сполученні 7,7 мільйона пільговиків на 192 мільйони гривень, а компенсацію отримала лише на третину суми.  Раніше в УЗ поінформували, що збиток від перевезення пасажирів у 2008 — 2013 рокахстановить загалом 33,5 мільярда гривень.  Такі новини від монополіста давно стали звичним явищем. Збитковість, дотаційні пасажирські перевезення, зношеність вагонів — все це про УЗ.

 Так само як і скарги пасажирів на вкрай поганий сервіс перевізника та «дорогоцінні» закупівлі держпідприємства.  «Реальна економіка» пропонує ознайомитися з цікавими фактами та цифрами, що стосуються «Укрзалізниці».

1. Без скорочень

 

В «Укрзалізниці» (саме органи управління залізничним транспортом – «РЕ») на 30 вересня 2013 року працювало 1529 осіб.

Із початку року звільнилися 72 працівники. Як запевнили на держпідприємстві, жодну людину із ініціативи адміністрації Укрзалізниці звільнено не було. В «Укрзалізниці також кажуть, що не планують скорочувати штат працівників у поточному та наступному році.

 

 

2. Зарплати залізничників

 

Розмір заробітної плати працівників залізниць залежить від багатьох факторів — від фактично відпрацьованого часу, надбавки за вислугу років, фактично відпрацьованих годин роботи у вечірні та нічні години, наявності встановлених персональних доплат та надбавок та від розміру щомісячної премії, яка залежить від виконання завдань працівника та роботи колективу в цілому.

Місячні посадовий оклад провідника пасажирських вагонів, наприклад, становить 2364 гривні.

Для машиністів швидкісних поїздів з серпня годинні тарифні ставки сягають — 35,24 гривні, а для машиністів звичайних швидкісних потягів — 25,6 гривні. В «Укрзалізниці» відмовилися відповідати на питання, який же розмір заробітної плати у гендиректора держпідприємства.

 

 

3. Електронний квиток

 

З 2008 року українці можуть бронювати залізничні квитки через інтернет. Онлайн-продаж квитків запрацював лише 5 лютого 2013 року, тоді пасажири отримали можливість купити електронні проїзні документи на швидкісні потяги «Інтерсіті+».

Втім, такі квитки все одно треба було роздруковувати. Вже влітку ця потреба зникла.

Адже з 23 липня 2013 року електронні документи на швидкісні поїзди Інтерсіті+ та поїзд №37/38 Київ -Донецьк отримали статус розрахункового документа. З 1 жовтня не треба друкувати на спеціальних бланках квитки на нічний фірмовий поїзд № 11/12 Київ-Сімферополь-Київ, з 18 жовтня – на поїзд № 63/64 Харків-Київ-Харків.

 

 

4. Зношені вагони

 

Рівень зносу вагонів «Укрзалізниці» перебуває в критичному стані. Це стосується як пасажирських вагонів, так і вантажних. Парк вантажних вагонів «Укрзалізниці» станом на 2 жовтня 2013 року становив 119 411 вагонів, середній відсоток зносу яких сягає 88,5%.

У 2013-2014 роках держпідприємство планує закупити 6325 піввагонів, з яких 5000 у лізинг та 1325 за кредитні кошти ЄБРР. Наразі у лізинг для потреб «Укрзалізниці»поставлено 703 піввагони вітчизняного виробництва. Темпи старіння та списання пасажирських вагонів значно перевищують темпи оновлення, кажуть в УЗ.

Цього року буде списано 362 пасажирських вагони, наступного — 421 вагон. За роки незалежності України загалом було списано 3 298 пасажирських вагонів.

Водночас за цей період за кошти залізниць було придбано 561 пасажирський вагон, а також 10 дев’ятивагонних електропоїздів виробництва Hyundai Rotem та 2 двоповерхових шести вагонних складів електропоїздів виробництва Skoda Vagonka.

 

 

5. Економію геть

 

Попри нестачу коштів на оновлення рухомого складу, на деякі послуги в УЗ грошей не шкодують. Як писало видання «Наші гроші», у червні «Донецька залізниця» за результатами тендеру уклала угодуна ремонт пасажирського вагону вартістю 8,9 мільйона гривень. Стільки ж приблизно коштує пасажирський вагон Крюківського заводу.

В «Укрзалізниці» запевняють, що вартість замовлення подібного вагону покриває усі витрати на його обслуговування. У це не так легко повірити, адже користуються вагоном не так часто.

За 9 місяців цього року Vip-вагон включався до складів поїздів лише 14 разів, у 2012 році — 15 разів. Основні напрямки, за якими використовувався вагон-салон на замовлення — Севастополь, Львів, Київ та Москва.

 

 

6. Злочинці

 

Донецька залізниця відома не лише витратами на Vip-вагон. Днями Генпрокуратура повідомила, що працівники одного з депо на Донецькій залізниці налагодили незаконний збут вантажних вагонів.

Вони, за інформацією відомства, організували злочинну групу, вступивши в змову з представниками приватних підприємств.

Залізничники за допомогою підроблених документів продавали державне майно, а саме вантажні вагони та запчастини. Усього, за оцінками Генпрократури, було викрадено майна на 978 тисяч гривень.

 

 

7. Реформа

 

Вже з наступного року на «Укрзалізницю» чекає масштабна реформа. Як розповів координатор реформування транспортної галузі при раді з економічних реформ Олександр Кава, до кінця 2015 року завершиться створення ПАТ «Українські залізниці» на базі «Укрзалізниці».

Реформування, зокрема, передбачає створення незалежного регулятора на транспорті, який займатиметься регулюванням тарифів і забезпеченням доступу до ринків. Також у рамках реформи УЗ відмовиться від перехресного субсидування. На переконання експертів, реформа в галузі не викорінить із системи корупційну складову, а навіть призведе до збільшення обсягів корупційної діяльності.

 

 

8. Подорожчання квитків

 

У 2013 УЗ уже двічі змінювала тарифи на пасажирські перевезення. Ціна на квитки у плацкартному та купейному вагонах підвищувалася у липні та у жовтні.

Наприклад у жовтні плацкарт у потягах за популярними маршрутами «Київ-Одеса» подорожчав до 119,9 гривні, в поїзді «Київ-Львів» — до 116,6 гривні, «Київ — Донецьк» — до 154 гривень , «Київ-Харків» — до 132 гривень, в поїзді «Київ-Сімферополь» — до 165 гривень.

Тарифи у поїздах категорії «Інтерсіті+», вагонах СВ пасажирських поїздів та у приміських поїздах не змінювались. Вартість проїзду у міжнародному сполученні також збільшувалася у два етапи — у липні та жовтні 2013 року. Кожного разу квитки дорожчали на 5%.

 

 

9. Нічні потяги

 

У середині жовтня у ЗМІ з’явилася інформація, що кількість нічних рейсів буде зменшуватись через їхню нерентабельність. В УЗ спростували ці заяви, розповівши, що зараз розробляється графік, відповідно до якого обсяги руху пасажирських поїздів збережуться.

За словами координатора реформування транспортної галузі координаційної ради з економічних реформ при президенті Олександра Кави, УЗ планує із 2014 року приступити до реалізації програми прискореного руху поїздів у нічний час.

В УЗ своєю чергою повідомили що на даний момент «опрацьовується призначення швидкісного поїзда сполученням Київ — Одеса – Київ».

 

 

10. Суд проти Hyundai

У 2012 році у травні відбувся запуск потягів Hyundai. З того часу швидкісні корейські потяги принесли немало неприємностей. Поїзди ламалися, запізнювалися не на одну годину, улітку у них під час поломок могли не працювати кондиціонери.

За перший рік курсування Hyundai за компенсацією різниці вартості проїзду у зв’язку із заміною поїздів до Укрзалізниці звернулося 7 тисяч пасажирів.

Та цікаво, що через корейські поїзди пасажири на УЗ навіть подавали до суду. Більше того, пасажирам вдалося виграти цю справу.

Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк через поламку потягу запізнився на три години. Тому подав позов, в якому вимагав від «Укрзалізниці»компенсувати незручності, що виникли, а також спростування неправдивої реклами щодо надійності цих поїздів.

У суді першої інстанції судді стали на бік УЗ, погодившись, що квиток, який дає право на проїзд, не є доказом того, що людина їхала в поїзді. Судді апеляційного суду не погодились з таким рішенням, зауваживши, що відсутність засвідченого акта начальника поїзда не може бути підставою для відмови у стягненні різниці вартості квитків.

 

Втім, суд відмовив пасажиру у відшкодуванні моральної шкоди.

 

____________________________________________

Реальна Економіка
загрузка...

Comments are closed.

Analytics Plugin created by Web Hosting