Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
30 Янв 2023

Blog Post

Все рубрики

Чому абонплата за газ – це афера | Everyday in Ukraine | Everyday in Ukraine 

06.Апрель.2017

28 березня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявила про встановлення тарифів на послуги суб’єктів природних монополій, що здійснюють транспортування та розподіл природного газу.

Про це пише портал ІНФОРМАТОР.

Відтак, з 1 квітня 2017 року НКРЕКП вилучила транспортну складову з загального тарифу на природний газ та ввела в дію  окрему абонентську плату за розподіл газу.

Нові тарифи фактично є абонплатою за підключення до системи газопостачання та мають сплачуватись споживачами щомісячно залежно від  потужності лічильника і незалежно від фактичного обсягу споживання.

На відкритому засіданні Національної комісії ухвалили рішення про затвердження тарифів за новою методологією як для споживачів, так і для підприємств.

У НКРЕКП підготували презентацію, у якій запевняли, що нова методологія » передбачає соціальний захист побутових споживачів для полегшення їх адаптації до нових умов на ринку природного газу».

Утім, інновація державного регулятора викликала багато сумнівів у громадян-споживачів газу, а також політиків та економістів.

Щонайменше три нюанси нової методології викликають сумніви у прозорості та доречності такої абонплати: йдеться про набуття вигоди бізнес-структурами, пов’язаними із владними партіями, набуття необгрунтованої вигоди облгазами, що контролюються олігархами, та необгрунтовано високий стандарт обліку абонплати.

Так, у передбаченому НКРЕКП тарифі абонентської плати на транспортування газу відведено 1% на впровадження облікових smart-систем.

З посиланням на результати пілотних проектів у Нацкомісії твердять, що smart-лічильники допоможуть автоматично формувати реальний баланс газу, виявляти нестандартні ситуації та надавати абоненту фактичну інформацію щогодинного споживання.

Презентація НКРЕКП «Прозорість. Безпека. Конкуренція. Відокремлення вартості транспортування та розподілу від природного газу як товару»

В презентації smart-систем НКРЕКП посилається на пілотний проект ТОВ «Українські оптичні системи» у місті Южний.

Презентація НКРЕКП «Прозорість. Безпека. Конкуренція. Відокремлення вартості транспортування та розподілу від природного газу як товару»

Як з’ясували журналісти видання «Наші Гроші«, ця фірма зареєстрована у Києві донеччанином Романом Лященком, швейцарською компанією «Вема С.А.» та ТОВ «Укрмашекспорт» з Іллічівська.

Сторінка Романа Лященка у соцмережі «Однокласники»

Її бенефіціаром вказаний одеський адвокат Михайло Партікевич – бізнес-партнер власника ПАТ «Одесагаз» Ігоря Учителя. Останній у 2014 році балотувався у Верховну Раду від «Блока Петра Порошенка», але програв. Учитель також веде спільний бізнес з екс-народним депутатом від «Народного фронту» Миколою Мартиненком.

Лященко також займається адвокатською діяльністю. Він також є власником ТОВ «РВТранс», яке займається торгівлею.

Місто Южне, яке стало зразком для презентації НКРЕКП smart-лічильників, обслуговує саме «Одесагаз».

У презентації також були продемонстровані лічильники виробництва рівненської фірми «Самгаз» Андрія Маркова (колишній керівник «Рівнегазбуду», нині прописаний у містечку Черноббіо у італійській провінції Ломбардія).

Саме лічильники «Самгазу» нині закуповують облгази, виставляючи на тендерах дискримінаційні умови для його конкурентів.

Відтак, за висновком розслідувачів, частина сплачених українськими абонентами коштів приноситиме прибуток саме Михайлу Партікевчу та його бізнес-партнерам.

Генеральний директор ТзОВ «Самгаз» Андрій Марков

Основними вигодоодержувачами рішення НКРЕКП про абонентську плату за користування газом стали облгази Дмитра Фірташа.

Аналітики «Публічного аудиту» підрахували, що абонплата може від 1,5 до 9 разів перевищувати вартість спожитого газу.

Наприклад, якщо споживач використовує 5 м3 газу на місяць (газова плита), то має сплатити загалом 34,4 грн, із яких 3,65 грн – послуги транспортування.

Після нововведення за ці ж 5 м3 газу з лічильником G1,6 він заплатить 30 грн за сам газ та від 24,3 грн до 170,90 грн абонплати в місяць; із лічильником G2,5 – 30 грн за сам газ та від 38,82 до 272,68 грн у місяць за його розподіл. При цьому наразі на абонплату не буде нараховуватися субсидія, оскільки вона надається на конкретний перелік житлово-комунальних послуг – абонплати ж поки що в ньому немає.

«Потрібно розуміти, що сума в абонплаті залежить не від фактично спожитого обсягу газу, а від потужності лічильника й тарифу конкретного газорозподільного підприємства. Найбільш відчутно це вдарить якраз по тих споживачах, які мають газові плити й використовують незначні обсяги газу»,  – пояснює аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

«Для розуміння, що відбувається. Підприємства, які користуються гозорозподільними мережами, ні копійки не платять державі за користування ними. Хоча на законодавчому рівні вже давно планувалося запровадити оплату за це у вигляді концесії або оренди.

Зате на споживачів навісили абонплату, завдяки якій вони додатково сплатять газопостачальникам 1,8–2,4 млрд грн на рік» – акцентував керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Для кожної області показник зростання суми у платіжці за газ буде різним: відсоток збільшення оплати коливається від 159 % на Харківщині (ПАТ “Харківміськгаз”) до 780 % для споживачів розподільника ТОВ “Газпостачсервіс”.

Розрахунок суми збільшення плати за газ для деяких облгазів Інфографіка — «Публічний аудит»

Тариф на послуги розподілу природного газу розраховується з урахуванням загальної планової річної приєднаної потужності розподілу природного газу.

Потужність визначена як максимально допустимий обсяг перетікання природного газу, виражений в одиницях енергії до одиниці часу, наданого замовнику відповідно до договору про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) газу.

Це означає, що споживачу доведеться сплачувати за розподіл газу так, нібито газ спалюється 24 години на добу в максимально можливому обсязі.

Розмір оплати залежить від наявності та потужності газового лічильника: чим потужніше лічильник, тим більшою буде платіжка.

Наприклад, при користуванні лічильником G1,6, який використовується для квартир із газовими плитами, незважаючи на незначний обсяг споживання газу на плиті (4–6 кубів на місяць), абонплата рахуватиметься, виходячи з максимальної місячної пропускної потужності, – 1830 кубів (максимальна потужність лічильника G1,6 – 2,5 куби на годину*24години*30,5 днів (365/12)).

Якщо споживачу встановили лічильник G2,5, максимальна потужність якого становить 4 куби на годину, розмір абонплати рахуватиметься з огляду на максимальну місячну пропускну потужність у 2920 кубів.

Тарифи розраховані індивідуально для кожного газорозподільного підприємства з урахуванням рівня рентабельності в середньому 3,1 %.

Найнижчий тариф встановлено для ПАТ «Тернопільміськгаз» – 0,01108 грн за м3 на годину (без ПДВ), найвищий – для ТОВ «Газпостачсервіс» у 0,07782 грн за м3 на годину (без ПДВ).

Інфографіка — «Публічний аудит»

31 березня Фракція Радикальної партії Олега Ляшка ініціювала розпуск нинішнього складу НКРЕКП і проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у зв’язку з сумнівними методологічним нововведенням.

“Я дав команду нашим фракціям по всій Україні скликати позачергові сесії з вимогою скасувати грабіжницьке рішення НКРЕКП.

Також наступного пленарного тижня ми ініціюватимемо в парламенті розпуск нинішнього корумпованого складу НКРЕКП і обрання нового на прозорому конкурсі”, – заявив лідер політсили Олег Ляшко.

«Найбільше постраждають ті абоненти, які сезонно користуються газом – наприклад, використовують його тільки влітку на дачі.

Також постраждають ті люди, які мало споживають газу, не мають лічильників і мають велику кількість прописаних на своїй житлоплощі. У них плата може зрости у півтора або й більше разів. При цьому субсидії на сплату цих нових поборів не передбачені”, – пояснив позицію Радикальної партії Олег Ляшко.

4 березня Радикальна партія розпочала блокувати трибуну парламенту з вимогою скасувати введення абонентської плати за газ.

Народний депутат, заступник лідера Радикальної партії Андрій Лозовий підтримав думку про те, що основними вигодонабувачами нової методології розрахунків стануть власники облгазів.

«Я абсолютно певен, що рішення про абонплату на газ приймав особисто президент Порошенко.

Тому що виграють від цього в першу чергу Фірташ і його російські партнери – це Льовочкін і Бойко. Облгази, які переважно належать їм, вже в цьому році, якщо буде працювати ця відверто здирницька норма, зароблять додаткові двадцять чотири мільярди гривень, це майже мільярд доларів.

Це олігархічна змова, яку очолює президент, прем’єр, і людина президента – колишній менеджер корпорації Рошен, “вовк в овечій шкурі” – Дмитро Вовк.

Він ніде, крім корпорації Рошен, до призначення керівником в НКРЕКП не працював, і невідомо, наскільки він взагалі є компетентним в цій галузі.

Тут немає чого обговорювати, але як страждають люди – бачить вся країна”, – заявив парламентар у прямому ефірі телеканалу NewsOne.

5 березня Комітет Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства підтримав прийняття ініційованої Радикальною партією Постанови ВР №6279.

Зазначена постанова містить рекомендації про скасування необґрунтованого запровадження НКРЕКП тарифів на послуги розподілу природного газу.

Проект Постанови від авторського колективу доповідав народний депутат, голова парламентського Комітету з промислової політики Віктор Галасюк.

“Спроба встановлення “абонплати за газ” для населення незалежно від обсягів його споживання, виходячи з потужності лічильника, — це брутальний пограбунок народу на користь газових олігархів!

І це тільки початок афери – через 3 роки НКРЕКП планує підвищити цю “абонплату” майже втричі.

Фракція Радикальної партії вимагає відміни грабіжницької Постанови НКРЕКП, відставки комісії разом із Дмитром Вовком та повернення реального контролю держави над газовою мережею.

Бо не повинна бути ціна на вугілля “Ротердам+”, ціна на газ “Німецький хаб+”, а зарплата українців “Гондурас-“!!!», – прокоментував рішення комітету Галасюк.

Політик зазначив: зважаючи на те, що в Україні не функціонує ринок природного газу – ціна на нього сформована непрозоро, а, отже, не ґрунтується на реальних економічних складових і містить виключно імпортний паритет.

За словами Галасюка, затверджений Комітетом Проект Постанови спрямований на припинення порушень чинного законодавства, які були припущені НКРЕКП при підготовці постанов про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу та відновлення соціальної справедливості.

Нагадаємо, 3 квітня на Івано-Франківщині перша місцева рада виступила проти абонплати за газ для населення.

4 квітня стало відомо, що НКРЕКП передбачила перехідний період на впровадження абонплати за газ.

На обкладинці — Дмитро Вовк, голова НКРЕКП

Олег Виговський 

для ІНФОРМАТОРа

загрузка…

Related posts