Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
30 Ноя 2022

Blog Post

Все рубрики

Найбільш відоме фото підписання пакту Молотова-Ріббентропа 23 серпня 1939 року ним не є | Everyday in Ukraine 

24-Aug-2014

Автор : don_katalan

Це зображення можна побачити як ілюстрацію до цієї події не лише в українській та російській версіях Вікіпедії, але також англійській та навіть німецькій.
Зрозуміло, що вільна енциклопедія не є непогрішимою, але завдяки її впливу фотографія набула майже канонічного статусу.

Утім, це фото не має жодного стосунку до зазначеної події: Вікіпедія помиляється. Вас цікавлять докази? Читайте все до кінця. Разом з цим розібратися у фотоархіві – добра нагода згадати одну з найогидніших змов у європейській історії.

Нагадуємо, 75 років тому, 23 серпня 1939 р. у Москві було підписано Договір про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом, відомий як пакт Молотова – Ріббентропа. Документ зафіксував змову між двома найбільшими тоталітарними режимами та відкрив дорогу до розв’язання найкривавішого конфлікту у світовій історії.

Хоча під цим документом стоять підписи міністрів закордонних справ СРСР та Німеччини, фактично це була домовленість керівників держав, а тому його у багатьох країнах називають пактом Гітлера-Сталіна.


Молотов щось підписує. Поруч із ним нахилився до столу радянський посол в Берліні Олександр Шкварцев; стоять зліва направо: ад’ютант Й. фон Ріббентропа Ріхард Шульце-Коссенс, начальник Генштабу Червоної армії Борис Шапошников, міністр закордонних справ Третього Рейху Йоахім фон Ріббентроп, Йосиф Сталін, радянський перекладач Володимир Павлов. Джерело: Національний архів та адміністрація записів США. Зазавичай це фото датують 23 серпня 1939 роком. Але це не так.


На щастя, існує перевірене і добре датоване фотосвідчення підписання пакту Молотова-Ріббентропа з радянської преси. От як цю подію проілюстрували «Ізвєстія» за 24 серпня. Колективне фото після підписання пакту. Зліва направо: директор юридичного департаменту німецького МЗС Фрідріх Гаус, міністр закордонних справ Третього Рейху Йоахім фон Ріббентроп, Йосиф Сталін та міністр закордонних справ СРСР В’ячеслав Молотов.


Це – те саме фото. У газеті “Правда” його надрукували у дещо ліпшій якості. Чи ви помітили різницю між першим та двома наступними фото? Якщо ні, продовжимо. Далі – іще кілька світлин, які беззаперечно стосуються події 23 серпня.


Момент підписання Молотовим пакту. Крайній праворуч – німецький посол в Москві Фрідріх Вернер фон дер Шуленбург, за Молотовим – радник німецького посольства в Москві Густав Гільгер. Джерело: Імперський воєнний музей в Лондоні


Іще один кадр моменту підписання Пакту Молотовим


Колективне фото після підписання пакту. Між Сталіним та Ріббентропом – представник німецького МЗС при Протектораті Богемії Андор Хенке. Джерело: Імперський воєнний музей в Лондоні


Після підписання. Молотов, Ріббентроп та Гільгер. Джерело: Російський державний архів кінофотодокументів


Після підписання. Сталін та Ріббентроп. Джерело: Баварська державна бібліотека в Мюнхені


Після підписання Пакту про ненапад 23 серпня 1939 року. Щасливі Сталін та Ріббентроп. Джерело: Баварська державна бібліотека в Мюнхені. А тепер зверніть увагу на 2 обставини: в якому костюмі Молотов підписує пакт, та як заправлена хустинка у Ріббентропа? Правильні відповіді: Молотов вдягнутий в сірий костюм-двійку, а хустинка Ріббентропа лежить тоненькою стрічкою.


А тепер звернемося до ще однієї події, яка відбувалася у тому ж самому кабінеті і майже з тим самим складом осіб, але на місяць пізніше – до підписання Договору про дружбу та кордони між СРСР та Третім Рейхом 28 вересня 1939 року. Спочатку – офіційне фото з «Правди» тих днів.


Чергові три світлини однозначно датовані 28 вересня 1939 року. Ріббентроп підписує договір. Джерело: Федеральний архів Німеччини в Кобленці.


Ріббентроп підписує договір. Джерело: Федеральний архів Німеччини в Кобленці


Ріббентроп підписує договір. Джерело: Федеральний архів Німеччини в Кобленці


Іще одне фото цього моменту. Шапошников вочевидь нудиться


“У теплій дружній атмосфері” – Молотов підписує Договір, поки за його спиною Ріббентроп і Сталін ласкаво посміхаються одне одному. Джерело: Імперський воєнний музей в Лондоні


Молотов підписує Договір. Джерело: Баварська державна бібліотека в Мюнхені


На цьому фото дорбре видно, що Молотов вдягнений у чорний костюм-трійку, хустинка Ріббентропа висунулася з кишені та втратила форму, серед учасників події з’явилася особа, яку годі знайти на світлинах від 23 серпня – начальник Генштабу Червоної армії Борис Шапошников. А тепер ще раз пильно подивіться на першу світлину, яку Вікіпедія і багато хто слідом за нею подають як зображення підписання пакту Молотова-Ріббентропа: на цій канонічній світлині зображений саме момент підписання Договору про дружбу та кордони між СРСР та Третім Рейхом 28 вересня 1939 року, а не Пакт Молотова-Ріббентропа 23 серпня того ж року.


Пакт з його таємним протоколом (на фото) відкрив шлях Німеччині до воєнної агресії проти Польщі та розв’язання Другої світової війни. Саме тому його кваліфікують як злочин проти миру та людства.


Радянський диктатор Сталін, вочевидь, не прагнув «соборності» України та Білорусії – він дбав про військово-стратегічні інтереси СРСР, а не про майбутнє українців і білорусів. Сталін домагався розширення території й посилення могутності СРСР, прагнув поширення комуністичних ідей на захід, а по суті – реінкарнації Російської імперії. На фото – так званна “серпнева лінія” між “сферами інтересів” двох тиранів, що проходить, зокрема, через Варшаву. Отже, твердження про те, що сучасні кордони України склалися внаслідок Пакту Молотова-Ріббентропа – просто іще один міф. Карта з газети “Известия” від 18 вересня 1939 року =================

У вересні 2008 року Європейський парламент своєю декларацією визначив 23 серпня – день підписання пакту між Гітлером та Сталіним – Європейським Днем пам’яті жертв сталінізму та нацизму.

У серпні 2014 року окупаційна влада Криму заборонила проводити масові заходи з нагоди Європейського дня пам’яті.

Підготував: Сергій ГРОМЕНКО

Related posts