Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
26 Ноя 2022

Blog Post

Все рубрики

Розвертання брехні на 180 градусів не зробить її правдою | Everyday in Ukraine | Everyday in Ukraine 

26.Сентябрь.2016

Знову кинули «замануху» про те, що російська мова походить від української. Ця деза вже циркулювала мережею минулого року і я колись писала на цю тему. Я розумію українців, змучених постійними приниженнями і образами про українську мову як діалект російської. Але розвертання брехні на 180 градусів не зробить її правдою. Бо за солоденькою наживкою криється гачок: якщо російська мова — діалект української — значить русскоговорящіє мають право говорити на адном із діалєктав укрАінскава. Послухаємо мовознавців:

—-

«Критика концепції «колиски» слов’янських мов, викладена з позицій сучасного історичного мовознавства слушно вказує на те, що не лише тричленний поділ, а й сконструйована проміжна “колиска”– теоретична “часткова прамова”для трьох найсхідніших слов’янських мов – суперечать реальному існуванню десятка літописних племен. Зрозуміло, що далекі від Наддніпрянщини давні говірки в’ятичів і кривичів не мають відношення до української мови, а до російської мають … Ці говірки історично раніші від російської мови, то що ж, виходить, вони виникли якось “поза колискою”? Коли мова білорусів – теж з гіпотетичної колиски, то звідки взявся діалектний рубець на карті упоперек Білорусі, дé місце засвідченим літописом предкам білорусів – родимичам і дреговичам? А вони таки предки білорусів, а не росіян чи українців. Методологічна помилка (а іноді й свідома маніпуляція) у традиційному поділі полягає в оперуванні теоретичним конструктом “єдина мова Київської Руси», з якого нібито виросли три сучасні мови. Ця схема перекреслює цілу відому з літопису мовноісторичну епоху – століття існування діалектів, пропонуючи замість них сторонній щодо них ідеологічний інструмент». (Костянтин Тищенко, Всеслов’янські складники української мови.) —

Стверджувати, що російська мова — діалект української — це те саме, що визнавати: росіяни походять від українців, і … ми — адіннарот, тобто ті ж крашанки, тільки в профіль.

Говорити про єдиний [давньоруський] народ і єдину [давньоруську] мову в умовах ранньосередньовічної держави з її слабкими комунікаціями абсолютно не коректно і ненауково. Українці, росіяни і білоруси походять від різних слов’янських племен, що мешкали на теренах Русі. Відповідно, українська, білоруська і російська мови виросли з різних діалектних баз, а до російської ще й додалося 55% елементів мертвої церковнослов’янської.

Якщо російська, що має тільки 62% лексичної спорідненості з українською, походить від нашої мови, то як тоді кваліфікувати білоруську, словацьку і польську? Просто російську «хоть чучелом, хоть тушкой» хочуть упхати в наш культурний простір — от і вигадують різні байки.

Автор: ФБ Sofiya Dniprovska

загрузка…

Related posts