Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
22 Май 2022

Blog Post

Все рубрики

Т. Монтян: У вас вже падають будинки? Ні? То ось-ось будуть… | Everyday in Ukraine 

Я ніколи не втомлююся повторювати мудре грузинське прислів’я: “Річ без господаря належить дияволу!”. Причому, я ще не зустрічала нікого, хто б заперечив цю просту і очевидну істину – адже практично кожен пам’ятає радянську майнову систему з її основоположним принципом «спільне – значить нічиє». Адаптація цього правила під існуючий сьогодні в Україні печерний капіталізм додає нову опцію: «якщо нічиє – значить, можна вкрасти».

Власне, нема нічого дивного у тому, що серед українських політиків, експертів, а тим більше пересічних представників соціуму – вкрай рідко зустрічаються ті, хто здатен зрозуміти ці прописні істини. Десятиліття існування без майнових прав та обов’язків породили в українцях цілковиту безвідповідальність та безтурботність.

І якщо сьогодні вийти на вулицю і запитати у перехожих «кому належить ваша багатоповерхівка?» – більшість відповідатиме «державі», “мерії” або «ЖЕКу», і практично ніхто  – «мені та моїм сусідам».

Люди продовжують жити в світі ілюзій, адже це так зручно – вважати, що межі твоїх обов’язків закінчуються одразу ж за вхідними дверима твоєї квартири. І не треба відповідати за обісцяний бомжами ліфт чи припарковані на клумбі «лендкрузери». Коротше, менше знаєш – міцніше спиш.

Але з цього химерного світу вийти все-таки доведеться. І краще рано, аніж пізно.

10 червня у Луцьку завалився п’ятиповерховий будинок по вулиці Рівненській, 109. Руйнувань зазнали вісім квартир, двоє людей загинули, ще кілька отримали травми різного ступеню тяжкості.

Потерпілі сьогодні шукають справедливості, стукаючи в усі двері. Ось що вони пишуть:

“10 червня 2012 року в місті Луцьку по вулиці Рівненській, 109 в п’ятиповерховому  житловому будинку (1971 року забудови) між першим і другим під’їздами відбулося руйнування несучих конструкцій з першого по п’ятий поверхи.  Повністю зруйновано 8 квартир.

За результатами обстеження основних несучих конструкцій житлового будинку по вул. Рівненській, 109 в м. Луцьку, які були підписані та оприлюднені 5 липня 2012 року:

  1. Житловий будинок по вул. Рівненській, 109 в м. Луцьку Волинської області знаходиться в аварійному стані.
  2. Технічний стан будівельних конструкцій квартир між 1-им та 2-им під’їздами – аварійний (подальша їх експлуатація не допускається).

Разом з цим, слід зазначити, що у висновках нічого не говориться про гарантовану можливість експлуатації будинку після проведення ремонтно-відновлювальних робіт, а також не визначена причина втрати несучої здатності міжвіконного простінка 1-го поверху.

Кримінальна справа №31-064-12, що порушена щодо службових осіб ЖКП №7 та виконкому Луцької міської ради за ст. 367 ч.2 КК України ще не завершена, а отже, причини руйнування та можливість або неможливість подальшої експлуатації будинку не визначені.

Розпорядженням КМУ від 27 червня 2012р. № 412-р Волинській облдержадміністрації було виділено 11 968,739 тис. гривень для проведення аварійно-відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що сталася 10 червня 2012 року у м. Луцьку.

За словами  Голови Волинської обласної державної адміністрації Бориса Клімчука, ці кошти підуть на ремонтно-відновлювальні роботи  даного будинку. Однак ми вважаємо, що це є економічно не вигідно та невиправдано, так як  дешевшим для держави та безпечнішим для мешканців будинку буде рішення про перерозподіл цих коштів на придбання нового безпечного житла для мешканців квартир зруйнованого будинку.

Квартири нашого будинку не відповідають діючим Державним санітарним та будівельним нормам, їх будівництво велося з грубими порушеннями ДБН, а отже проводити капітальний ремонт, а не повну перебудову нашого, вже напівзруйнованого будинку, вважаємо марним витрачанням державних коштів.

Враховуючи, що опосередкована вартість спорудження житла у Волинській області становить 4659 грн. за 1 м² (Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України №52 від 10 лютого 2012 року), економічна доцільність використання 12 млн. грн. на  укріплення будинку виглядає сумнівною, так як  цих коштів вистачило б на будівництво 2575 кв.м  нового житла, що рівноцінно 36-и новим квартирам.

На даний час без житла залишилися мешканці 20-ти квартир  першого та другого під’їздів, а мешканці 28-ми квартир третього та четвертого під’їздів змушені жити в аварійних квартирах.

Так як органи місцевої виконавчої  влади не хочуть прислухатися до наших доказів, посилаючись на те, що виділені розпорядженням КМУ від 27.06.2012р. кошти спрямовані на аварійно-відновлювальні роботи,  а не на придбання нових квартир, які б відповідали санітарним та будівельним нормам, та стали для нас по справжньому безпечним надійним житлом, ми змушені звернутися до Президента і до вищих органів нашої держави з проханням вирішити питання перерозподілу коштів, виділених розпорядженням КМУ від 27.06.2012р № 412-р на придбання нових квартир мешканцям зруйнованого будинку.

Ми, мешканці зруйнованого будинку № 109 згідні передати у власність держави наші аварійні квартири за умови, що держава в особі місцевих органів влади надасть нам нове, безпечне для проживання житло.”


Які мега-наївні люди! Їхній будинок, який впав — це ж чудова нагода для купи бюджетних мародерів попиляти бабоси на їхньому горі!

Прокурори — паімєют купу бабосів з власників магазину “Ліга-Нова”, чия бурхлива діяльність, власне, і призвела до руйнації будинку та загибелі людей, і при цьому зроблять стрілочниками якихось там ЖЕКівців…

Кабмін, губернатор та пов’язані з ним будівельники — попилять гроші, про які пишуть нещасні люди, доля яких і досі перебуває в тумані владного кидалова…

Мешканці скаржаться на те, що їх навіть не запрошують на наради з приводу їхньої ж подальшої долі. А навіщо?

Адже якби ці люди хоч трохи цікавилися тим, що перебуває у їхній спільній власності – себто будинком як цілісним майновим комплексом – вони б ніколи не допустили перебування свого майна у аварійному стані. І ніколи б не дозволили відкриття на першому поверсі магазину меблів, а тим більше – знесення під його торговий зал несучої стіни.

Я не втомлююся повторювати: ніхто і ніколи не буде перейматися технічним станом багатоквартирних житлових будинків, окрім їх мешканців. Ви ще досі сумніваєтеся, сподіваючись, що випадок у Луцьку – це виняток? Окей, тоді наступний абзац – саме для вас.

5 травня в Одесі завалився будинок по вул. Княжій,1. На щастя, ніхто не постраждав. 9 травня у Харкові завалився двоповерховий будинок по вул. Жовтневої революції, 5 – загинула людина. 25 травня – впав балкон багатоквартирного будинку в Донецьку. 10 липня впав будинок в центрі Львова по вул. Січових Стрільців, 8, внаслідок чого загинуло двоє людей.  17 липня у Коломиї обвалився карниз та частина стіни будинку – а потім ще раз, вдруге, але вже нещодавно – 4 вересня. 20 липня обвалився будинок у Трускавці по вул. Дрогобицькій, 23. 25 липня – у місті Антрацит, що на Луганщині. А 8 серпня – у Кременчуці.

Вражаюча статистика, чи не так? І це – далеко не усі випадки, що сталися менш як за останні півроку. І я навіть більше скажу: ЦЕ ТІЛЬКИ ПОЧАТОК. Надалі кількість таких випадків буде тільки зростати. Чому? Бо більшість житлового фонду в Україні належить до 60-70-х років забудови, і усі можливі терміни їх експлуатації минули ще бозна-коли. А чи варто нагадувати, що жодних капітальних ремонтів цим будинкам ніхто і ніколи не робив? І що з часом їхні стіни і дахи не молодшають?

Сприймайте це як спробу налякати вас – якщо вже достукатися до здорового глузду неможливо.

Як бачите, житловий фонд, що дістався українцям у спадок від СРСР, давно перебуває у стані «пацієнт швидше мертвий, аніж живий». Ця проблема стосується усіх без винятку регіонів України – географія нещасних випадків показує, що небезпека загрожує як жителям Донбасу, так і правдивим львівським панянкам.

Можна тішити себе наївною вірою у те, що цей уряд проффесіоналів (чи, зрештою, будь-який інший) вольовим зусиллям відірветься від корита і щедрою рукою відвалить кількасот мільярдів гривень не на свої офшорні рахунки, а на ремонт житлового фонду. Якщо дуже хочеться – вірте. Ну, бувають же такі, що вірять у русалок, барабашок, лисих котів — контактерів з космосом, ворожок – чи там в пакращєння життя вже сьогодні. То чом би й ні?

Ви можете вірити в те, що вам належить лише квартира, в якій ви мешкаєте. І що усе інше вас не стосується. Але пам’ятайте: будинок, який падає та забирає з собою на той світ вас, ваших близьких чи ваших сусідів — плювати хотів на вашу віру.

І якщо ви добровільно відмовляєтесь від участі в управлінні власним майном – і, відповідно, капіталом – чи варто дивуватись, що хтось робить це за вас? Чи варто жалітися на корупцію і зловживання влади? Адже люди, нездатні спільно навести лад у себе вдома, тим більш неспроможні навести його в масштабах цілої країни…

P.S. Хто знає інші адреси будинків, у яких відбулися техногенні катастрофи – пишіть у коментах.

Инфопорн

Related posts