Деталі Категорія: Краса та здоров’я
Ми вже писали про соціальний арт – проект «Голоси», головною метою якого було попередження розладів харчової поведінки та підтримка жінок, які пережили чи переживають труднощі у сприйнятті себе та свого тіла. Організатор проекту – громадська організація “Твій Вимір” .
Наразі вийшла друком однойменна книга, яка складається з пояснень психологів про такі небезпечні хвороби як анорексію, булімію та симптом переїдання, що тісно пов’язаний з емоціями і почуттями. А також книга містить історії дівчат, що пережили та побороли ці хвороби.
Пропонуємо вам матеріали з цієї книги. Можливо, вони зможуть попередити виникнення цих хвороб, адже як свідчить статистика, щороку від анорексії та булімії помирає все більше жінок.
Надія Рєхтіна, психолог:
Ана і Мія – саме так часто називають підлітки хвороби Анорексію та Булемію. У цих хвороб є свій голос, який чують дівчата, та часто недочувають близькі та родичі. Початок зазвичай виглядає просто і непроблематично, дівчина каже: «Мені треба схуднути!»
Насправді, найчастіше у цих дівчат немає проблеми з зайвою вагою, в них є проблема з вмінням виражати емоції та з відчуттям себе, як жінки та особистості. Тоді слова «Я сідаю на дієту!» – це підсвідомий спосіб докричатися: «Мені страшно! Мені потрібна підтримка». І якщо в цей момент підтримка не прийде від близьких, таку дівчину почне підтримувати Анорексія.
Спочатку голос анорексії допомагає відчувати емоційний комфорт, тим хто його почує – до такого висновку дійшли дослідники самовідчуття людей з анорексією Сара Вільямс та Марія Рід. Під час фокус- груп респонденти розповідали, що спочатку вони насолоджувалися своїм прагненням до ідеалу, який підказувала хвороба. Вона давала відчуття контролю над своїм тілом і почуття ідентичності.
«Анорексія стала моїм другом,» – сказала одна з учасниць Наталі, – «Коли я була одна… я знала, що принаймні у мене є А.». Втім поступово лагідний дружній шепіт перетворюється на внутрішнього диктатора, якому неможливо заперечувати, каже одна з учасниць дослідження: «Я називала мою анорексію «демон», який контролює мої почуття, емоції, думки і дії».
Ці хвороби відчуваються, як «окрема особистість» і мають характеристики внутрішнього голосу. Коли їх голос тихий, то вилікуватися від них набагато легше, ніж коли вони говорять на повну і можуть керувати пацієнтами. От тільки вчасно розібратися, що це хвороба, на початку людині важко. І часто відмовитися від такого «внутрішнього друга», без сторонньої допомоги – надзвичайно складно.
Варто насторожитися, якщо дівчина надмірно стурбована своєю фігурою, кількістю вживаних калорій, дієтами, проявляє надмірну завзятість у бажанні схуднути незважаючи на нормальну вагу, а також, коли жінка продовжує вважати себе занадто повною навіть при явному недоліку ваги. Надмірне схуднення зазвичай пояснюють відсутністю апетиту, болем у шлунку чи кишечнику та іншими вигаданими причинами.
Тому варто знати кілька головних симптомів анорексії, які допоможуть розпізнати захворювання:
– Симптомом дзеркала: коли жінка ретельно розглядає себе у дзеркалі, якщо на неї не дивляться. Вона постійно прагне переконатися наскільки вона повна або наскільки схудла.
– Симптом фотографії: відмова фотографуватися навіть на документи через «зайву» вагу.
– Прагнення харчуватися окремо, а не за спільним столом, щоб ніхто не знав, що і скільки вона їсть.
– Прагнення готувати, а також загодовувати всіх навколо при різкому самообмеження в харчуванні. Іноді виникає пристрасть до приготування незвичайних страв, які вона сама навіть не пробує.
– Постійне зважування, строгий підрахунок калорій, виснажливі, що доходять до абсурду, фізичні заняття, прийом діуретиків.
– Зміни характеру, які проявляються раніше невластивою дратівливістю і запальністю, особливо, якщо близькі змушують нормально харчуватися.
– Тривале перебування в туалетній кімнаті
– Фізіологічні прояви: підвищена чутливість до холоду; непритомність; ламкість, тьмяність або випадання волосся на голові; поява більше ніж зазвичай тонкого волосся на тілі й обличчі; припинення менструального циклу;
Набагато складніше розпізнати голос Булемії, адже практично завжди люди, які чують її наспів, зовні залишаються врівноваженими і виглядають впевненими у собі та своїх силах. Вони дисципліновані, у публічних місцях найчастіше контролюють кількість та якість їжі. І нікому і в голову не прийде, що наодинці такі люди можуть багато з’їсти, щоб відразу після застілля очистити шлунок чи кишечник і що вони постійно відчувають сором та невпевненість.
Ось деякі ознаки булемії: – Після прийому їжі закривається у ванній кімнаті. – Хворе горло і хрипкий голос. – Зіпсовані зуби ( особливо передні). – Загальна сонливість, апатія і періоди стомлення. – Іноді періоди маніакального захоплення фізичними вправами чи дієтами. Ті хто живуть з людиною з булемією зможуть побачити у сміттєвому відрі багато огорток від їжі, та від сечогінних чи проносних ліків. Або зникнення великої кількості їжі з холодильнику, а також небажання багато їсти на людях.
Тоді головне і надзвичайно складне завдання для близьких – вмовити таку дівчину прийти до спеціаліста якомога швидше. Адже кожна п’ята хвора на анорексію при неотриманні своєчасного лікування – помирає. Взагалі серед психічних розладів анорексія займає перше місце за показником смертності. В той час, як шепіт Анорексії дуже поширений серед підлітків.
Половина дівчат 12 – 16 років вважають, що вони мають зайву вагу. А вісім з десяти дівчат у віці 14 років, пробували знижувати свою вагу за допомогою дієти та іншими способами. Можливо така поведінка лише дань моді, а можливо це вже голоси Ані чи Мії.
Переїдання.
Тетяна Назаренко, психолог:
У цій статті я хочу розглянути проблеми харчування, пов’язані з емоціями та почуттями. Не секрет, що часто переживання життєвих труднощів, неприємних емоцій, а також пригнічений настрій або дефіцит вражень люди заміняють їжею. Наслідком цього може бути переїдання, яке супроводжується втратою контролю.
Під час нападу переїдання часто якість, кількість і зміст їжі ігноруються, а її поглинання закінчується не за фактом насичення, а від неприємного відчуття переповненого шлунка. Нерідко переїдання супроводжують вживання алкоголю та інші залежності.
Головним чином, переїдання є наслідком почуття сорому і часто залишається в таємниці. Також неодноразово його супроводжують переживання відрази, депресія і почуття провини. Невирішені конфлікти, почуття втрати контролю щодо свого життя, як і втрати віри у себе і стабільності шукають вихід в пошуку різних дієт, посиленій увазі до своєї ваги, різним способам схуднення. При цьому часто можна помітити, як тіло стає «ворогом».
Підвищується оцінка своєї фігури і ваги в порівнянні до самооцінки. Тобто увага зосереджується не на своїй особистості, не на тих емоційних складнощах, які існують, а на фігурі і харчуванні. Важливою навичкою в подоланні проблем емоціогенного переїдання є здатність розрізняти власні потреби і справлятися з тривогою.
Наприклад, напередодні співбесіди, для того, щоб не відчувати страх і невпевненість вся увага звертається на солодке і таким чином ігноруються нестерпні почуття. Або ж, подружня пара, стосунки якої знаходяться в кризі. Замість того, щоб знайти нові можливості у відносинах, зустрічаючись – «заїдають» напругу і намагаються відтягнути неминучу розмову. І чим довше це відбувається, тим більше ситуація посилюється. Від разового «заїдання» такий спосіб стає звичною поведінкою. А їжа стає своєрідним «знеболювальним засобом».
Переїдання, пов’язане з емоціями, досить часто зустрічається в ситуаціях міжособистісного стресу. І часто виконує функцію регуляції настрою і зниження напруги у відносинах. Можна сказати, що переїдання служить свого роду стратегією, яка замінює емоційний стан ( наприклад гнів) іншим, який викликає менше відрази чи чи тривоги (наприклад, вина).
Також переїдання може бути пов’язане з нечутливістю до голоду і насичення.
З одного боку – це фізіологічний процес, а з іншого – наслідок нечутливості до своїх тілесних процесів та емоційних реакцій. Наприклад, перебуваючи в ситуації хронічного стресу складно залишатися чутливим і помічати «міру речей» – чого достатньо, а в чому є потреба (голод як фізіологічний, так і емоційний).
Цей дефіцит може бути наслідком виховання, коли замість уваги і турботи дитина звикла отримувати цукерку. Так часто відбувається в родинах, де не прийнято проявляти почуття або порушені емоційні стосунки. Людина навчається розрізняти свої бажання і потреби завдяки увазі до свого внутрішнього світу ще в дитинстві. Для цього необхідно, щоб мама могла диференціювати свої почуття і відчуття, відрізняла фізіологічний голод від емоційного незадоволення. Якщо цього не відбувається, в дорослому віці будь-який дискомфорт буде сигналом до прийому їжі.
У такому випадку необхідно прикласти чималі зусилля, щоб знову навчитися розрізняти: коли хочеться любові, а коли шоколаду, коли самотньо і сумно, а коли є реальна потреба в їжі.
Важливо зрозуміти, чи існують сімейні традиції «заїдання проблем». Знання таких особливостей дозволяє навчитися помічати і бути уважним до своїх потреб, а не компенсувати їжею розгубленість, злість, незадоволення, самотність та ін.
Існує ще один важливий аспект. Він пов’язаний з тим, що прийом їжі може бути єдиною можливістю, коли людина зустрічається зі своєю сім’єю. Це відбувається зазвичай під час вечері. Приємний, розслаблюючий ритуал. Якщо емоційна близькість заміщається їжею, тоді є велика ймовірність переїдання. Насичення ігнорується для можливості бути разом. У такому випадку важливо шукати можливості бути ближче один до одного не тільки за столом, а вчитися будувати довірчі емоційні стосунки.
Втрата чутливості може з’явитися як реакція на несприятливі умови життя.
Наприклад, в умовах примусу/насильства у стосунках. Для того, щоб не відчувати болю, людина, ніби «заморожує» свої відчуття і емоції. А їжа створює відчуття безпеки і відстороненості від ситуації.
Проблему емоціогенного переїдання не можна вирішити обмежувальною поведінкою (дієтами, фізичними навантаженнями, зміною життя «з понеділка»). Вона вимагає загального перетворення якості життя, пошуку нової форми душевного благополуччя. А також підтримки тих, хто готовий поділитися своїм досвідом і тих, хто готовий допомогти в цьому.
Comments:
Facebook
ВКонтакте
Download SocComments v1.3
Related posts
Подпишись
* Вы будете получать самые свежие новости
Вау!
Увага! В Столицi Знищують Печерськi схили! Вже вирублено десятки дерев!(Фоторепортаж) | Everyday in Ukraine
Рубрика : everyday.in.ua©, Бизнес, Власть, ЖКХ, зеленые зоны Киева, Киев, Криминал, Незаконные застройки, Социальная жизнь Киева, Украина, Фоторепортаж, Экология Метки:…
Андреевский Спуск | Everyday in Ukraine
Автор: : Роман Игоревич Рубрика : Everyday.in.ua, Видео, Власть, Избранное, Киев, Культура, Общество, Просто фото, Украина Метки: everyday.in.ua, Андреевский…