Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
30 Ноя 2022

Blog Post

Все рубрики

Жінка-Онлайн — Хочеш кар'єру – давай інтим 

Деталі Категорія: Права жінки у законах

     Майже  62 відсотки жінок і 38 відсотків чоловіків Україні  впевнені: службовий інтим допомагає долати сходинки кар’єрної драбини легше, ніж професійна спроможність.

Такі дані  опитування громадської думки, проведеного Міжнародним правозахисним центром «Ла Страда-Україна» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.

     В Європі та Сполучених Штатах про харассмент, тобто сексуальні домагання на робочому місці, і про способи протидії цьому явищу давно говорять вголос.

   В Україні — згадують неохоче і упівголоса. Для нашої країни тема не публічна і закрита.  В основному проповідуються цінності сьогодення: реальна цінність — гроші, кар’єра понад усе.

   Чому б не потерпіти, коли шеф нахилився, обійняв, подув на волосся, сказав двозначність, якщо ти завдяки таким «дрібницям» з гарантією втримаєшся на роботі? Плюс не виключено, що отримаєш прибавку до зарплати? 

   Гендерна чутливість тільки  починає формуватися у наших громадян і посадовців. Тому в судах не приймають заяв постраждалих від велелюбних начальників.

   З іншого боку охочих захиститися від домагань за допомогою правосуддя теж небагато. Часто жінки не скаржаться, навіть коли піддаються на роботі не просто приставанням, але і згвалтуванню!

 КОМПЛІМЕНТ АБО ОБРАЗА?

 Можна припустити, що «перевірку на вірність фірмі» через інтим з шефом проходить значна кількість молодих жінок. Більшість з яких згодні підкоритися, продемонструвавши якийсь комплекс меншовартості людської, меншої цінності. Це наслідок стереотипів? Чи це насильство?

 Часто можна зустріти «панські» прояви уваги з боку чоловіків: безцеремонно озираючись на незнайому жінку, відпускаючи зауваження про її зовнішність, ходу. Або сидить в метро з видом власника гарему, по-хазяйськи оцінюючи жінок, які стоять поруч. Це теж насильство!

 Оцінюючи роботу жінки, часто можна спочатку почути якісь комлименти стосовно її одягу або зовнішності, а тільки потім реакцію на професійну роботу. Чи можна жінці підвищити зарплату на декілька пунктів? Саме питання – це тж насильство!

Зараз прямих сексуальних домагань щодо жінок-секретарок і взагалі тих, хто займає нижчі посади, стало набагато менше. Зараз сформувалася інша система цінностей, де чоловіків приваблюють як об’єкти, жінки, які піднялися по кар’єрних сходах.

Потрібно відмітити ше один новий напрямок харассмента: атаки жінок на успішних чоловіків.

Є цілий прошарок молодих жінок, які влаштовуються на будь-яку посаду в перспективну фірму, вибирають собі об’єкт уваги, не дивлячись на його сімейний стан, і починають «бойові дії».

  Вони вчаться маніпулювати з меттою не просто інтимного зв’язку, а довготривалого успіху в ролі супутниці життя. І це теж насильство!

ЛІКНЕП

Сексуальне домагання (харассмент) включає таку небажану поведінку сексуального характеру як фізичний контакт та пропозиції, натяки сексуального плану, демонстрацію порнографії і сексуальні натяки у словах чи діях.

Така поведінка образлива і може становити загрозу здоров’ю та безпеці, вона дискримінаційна, коли жінка має вагомі підстави вважати, що її відмова може зашкодити її працевлаштуванню, найму та просуванню по службі або коли це створює вороже середовище на роботі. Проблема харассмента однаково стосується як жінок, так і чоловіків і займає провідне місце в переліку видів порушення прав людини.

У Законі України «Про рівні права і можливості жінок і чоловіків» у визначенні «сексуальні домагання» йдеться лише про так звані вертикальні примусові відносини (начальник — підлеглий). А такого ж роду горизонтальні відносини — між колегами — не зачіпаються. Хоча, на думку психологів, вони представляють серйозну проблему і є джерелом багатьох конфліктних ситуацій.

Втім, залишимося реалістами. Навряд чи найближчим часом Верховна Рада включить до порядку денного тему протидії харассменту.

ПРАВДА ЖИТТЯ

«Справа Поміляйко»: перша і єдина

На сьогоднішній день в історії сучасної України зафіксовано лише один випадок звернення до суду у зв’язку з харассментом.

  Харків’янка Світлана Поміляйко звернулася з позовом проти свого начальника, громадянина Італії, якого звинуватила в сексуальних домаганнях. Світлана сім років працювала провідним фахівцем в дизайнерському бюро на підприємстві,що  виготовляє кахель.

Жінка стверджувала: палкий італієць довго робив їй непристойні пропозиції. Але після чергової відмови пригрозив звільненням. У 2009-му Поміляйко намагалася завдати кривдникові подвійний удар: відновитися на посаді дизайнера і довести, що мав місце харассмент. Суд визнав звільнення незаконним, зате не знайшов достатніх підстав покарати керівника дизайнерського бюро за спроби «службового кохання». Сьогодні Поміляйко та її адвокат від коментарів відмовляються.

БУКВА ЗАКОНУ

– Стаття 154 КК України передбачає відповідальність за примус до вступу до статевого зв’язку. Якщо жінка або чоловік, від яких вимагають близькості, залежні по службі або матеріально — любителю сексу на роботі загрожує штраф у розмірі 50 неоподатковуваних податком мінімальних доходів громадян або арешт строком на 6 місяців. Ті самі дії, але посилені загрозою знищення, пошкодження або вилучення майна потерпілої чи потерпілого, їх близьких родичів або розголошення відомостей, що ганьблять їх, тягнуть за собою арешт на строк до 6 місяців або 3 роки позбавлення волі.

– Механізм захисту від сексуальних домагань, передбачений статтями 22, 23 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», дає можливість звернутися зі скаргою до омбудсмена, а також до спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту), координаторів даних напрямків в органах місцевого самоврядування, до правоохоронців і в суди. Крім того, закон встановлює, що постраждалі мають право на відшкодування моральної шкоди, заподіяної їм внаслідок дискримінації за ознакою статі чи сексуальних домагань.

Першоджерело: брошура “Харассмент в Україні: дослідження і законодавство” видана  ГО “Фундація прав людини” в рамках  проекту “Жінки проти насильства в трудових колективах, де домінують чоловіки”.

Comments:

  • Facebook
  • ВКонтакте

Download SocComments v1.3

Related posts