Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
30 Ноя 2022

Blog Post

Все рубрики

Жінка-Онлайн — Немовля: контакт є! 

Деталі Категорія: Родина

    Немовлята потребують постійного спілкування з батьками та оточуючими. Щойно народившись, дитина вже починає висловлювати свої потреби, бажання, думки та почуття.

   Але дорослі не завжди готові до такого спілкування, бо не знають, як вірно реагувати на дитячий лепет чи плач. Психологи стверджують, що так зване белькотання, агукання і навіть крик – це повноцінна мова немовлят, яку не варто ігнорувати.

Якщо ми з раннього дитинства налагодимо з нашими дітьми хороше спілкування, то найбільш імовірно, що вони ділитимуться з нами переживаннями, коли підростуть. Якщо ми витратили час на розбудову такого спілкування, починаючи з народження дитини, то є багато шансів, що така «інвестиція» обернеться «прибутком».

       Як правило, першими людьми, які починають з нами розмовляти не тільки за допомогою слів, але й жестів, поглядів, міміки, є наші батьки. Спілкування між матір’ю (батьком) та дитиною починається навіть до народження. Ми усі знаємо: те, що майбутня мати їсть, п’є чи чим вона дихає, впливає на дитину.

      Від матері до дитини  тягнеться «комунікаційна лінія», якою йдуть емоції. Цією лінією передаються послання любові, безпеки чи небезпеки, довіри чи недовіри, турботи чи неуваги. 

    Деякі дослідження показали, що плід реагує рухами, якщо поговорити з ним, або погладити мамин живіт. Якщо розпочинати спілкування з дитиною ще до народження, то після народження така «комунікаційна лінія» зберігається.

    Маленькі діти реагують на тепло, дотик, їжу, температуру. Вони реагують на тон нашого голосу та на вираз нашого обличчя. Батьки зазвичай знають плач своєї дитини та можуть відрізнити, коли дитина плаче від голоду, а коли – від болю, нудьги, втоми. Батьки вчаться розуміти немовлят, які не можуть розповісти про свої почуття словами, але висловлюють їх іншим чином – плачем чи посмішкою, рухами, мімікою. І дитина добре відчуває реакцію батьків на її потреби.

Немовлята використовують для спілкування з нами:Плач (різні види)РухиЗоровий контактСлідкування очима за предметамиПосмішкаПискПовертання голівки в бік матері (батька)Смоктання (голод, для самозаспокоєння)Агукання

Белькотання

     Немовлята «спілкуються» з нами та кажуть нам про те, чого вони хочуть. Одне з наших завдань – спостерігати за ними, дослухатися до них та почати розуміти, що вони нам говорять.

       Якщо дитина довго вередує, варто переконатися, що вона не потерпає через мокрі пелюшки, тісний або занадто теплий одяг. Причиною плачу може також бути сон, втома, голод чи навпаки переїдання.

  Навіть психологічна напруга батьків може бути причиною сліз немовляти. Але не варто впадати у відчай і непокоїтися, що малюк кричить, це швидко минає.

    Психологи радять для ефективного спілкування часто повторювати ім’я своєї дитини. Це допомагає дитині вивчити його та привертає увагу до вас. Дивіться в очі малюка. Допоможіть йому навчитися спілкуванню, реагуючи на його «розмову». Якщо малюк аґукає та белькотить, відповідайте йому. Імітуйте його звуки та повторюйте ті слова, які він, на вашу думку, може вимовляти. Після цього дайте йому можливість відповісти вам. Такий потік мови в обидва боки та вміння слухати допомагає малюку навчитися правильному спілкуванню.

   Якщо малюк викрикує або емоційно промовляє щось на зразок «А-ба-да-ба», «перекладіть» ці звуки, зрозумійте, що, на вашу думку, дитина хотіла вам сповістити: «Ти хочеш, щоб я дістала з полички іграшку?» Потім дістаньте цю іграшку. Таким чином ви допоможете малюку усвідомити, що через спілкування він може починати контролювати навколишню ситуацію. Це підвищує рівень його довіри та розвиває в ньому почуття власної гідності.

  Використовуйте іграшки, що стимулюють мову. Залиште в ліжку малюка декілька безпечних іграшок, щоб він міг з ними «поспілкуватися», коли прокинеться. Малюк може поговорити із самим собою.

    Виберіть одне слово та часто вживайте його у різних реченнях та в різний час: «Ось твоя чашечка з соком. Хочеш чашечку? Попий із чашечки. Чашечка порожня. Я візьму чашечку та вимию її». Говоріть повільно, чітко та простими реченнями. Не висловлюйте декілька думок одночасно. Скажіть: «Підніми», а не «Підніми та дай мені». Почекайте, поки малюк підніме річ, а потім скажіть «Дай мені».

Вимовляйте назву предмету, на яку вказує малюк. Якщо малюк вказує на пляшечку, скажіть «Пляшечка». «Ти хочеш пляшечку? Торкайтеся малюка, тримайте його на руках.
Для маленьких дітей дотик є, напевно, єдиним найпотужнішим способом спілкування. Для немовлят та маленьких діток обійми, поцілунок, тримання за ручки означає любов та прийняття. Все це сприяє зближенню та зміцненню стосунків між батьками та малюком.

   Дотик любові є важливим та необхідним досвідом для маленької дитини. Батьки повинні забезпечувати такий контакт так само, як дбати про їжу та одяг. Встановіть порядок спілкування. Дитина повинна розраховувати на те, що вона завжди «розмовлятиме» з вами під час годування, купання та перед сном.

       Такі прості поради допоможуть вам встановити теплий емоційний контакт зі своєю дитиною на все життя. Перші слова та вигуки, перші навики спілкування малюк звісно не пам’ятатиме. Їх можете забути й ви, але цінність такого контакту  від цього не применшується. І пам’ятайте, як сказав мудрий китаєць Сунь – Цзи: «Новонароджені всюди плачуть однаково. Коли ж вони виростають, виявляється, що вони мають різні звички. Це — результат виховання.»

Comments:

  • Facebook
  • ВКонтакте

Download SocComments v1.3

Related posts