Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
05 Дек 2022

Blog Post

Все рубрики

Жінка-Онлайн — Неповнолітні правопорушники зазнають катувань 

Деталі Категорія: Права жінки у законах

До українських дітей, які мають проблеми із законом, застосовується насильство – як під час затримання і допитів (основною метою визнання власної вини), так і в місцях позбавлення волі.

      Фізичне насильство найчастіше носить характер побоїв, але також дітьми згадувались випадки катувань через асфіксію (протигаз, кульок на голові), або нанесення ударів засобами, що не лишають явних слідів на тілі.

Такі дані були оприлюднені під час презентації результатів нових досліджень «Катування та жорстоке поводження з дітьми в Україні» та «Права дітей, які перебувають у закладах соціальної реабілітації в Україні: спеціальна доповідь з питань реалізації національного превентивного механізму», підготовлених Харківською правозахисною групою та Харківським інститутом соціальних досліджень.

Під час проведення досліджень, було опитано близько сотні дітей, які відбувають покарання у спеціальних виховних закладах та які вже звільнилися з місць позбавлення волі, дітей, які перебувають у школах та училищах соціальної реабілітації.

«Тільки співробітники міліції. Батьків та інших людей не було. Один з міліціонерів – міцний такий мужик – бив нас, на мене одягали наручники. Ні прокурора, ні адвоката не було. У наручниках я був близько півгодини, а в райвідділі нас протримали цілий день. А одному з моїх товаришів на голову одягали кульок, одного разу його так ударили, що він відлетів до стінки. Урешті його відпустили на поруки додому», – розповів один із учасників дослідження. 

 Опитування показало, що при затриманні й допиті порушення прав неповнолітніх найчастіше виражається в не інформуванні близьких про затримання й місце перебування дитини, несвоєчасній реалізації права на захист, побитті, погрозах, створенні нелюдських умов. Неналежне  поводження з дітьми також мають місце в багатьох місцях несвободи (школах та училищах соціальної реабілітації, приймальниках-розподільниках для дітей, СІЗО і колоніях). Але поскаржитись на тортури та/або неналежне поводження діти не мають можливості, адже в державі відсутні відповідні механізми, які б уможливлювали це.

Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи зазначає: «На жаль, відсутні спеціальні нормативні акти щодо дітей, які мають конфлікт із законом, стосовно розслідування скарг на катування та жорстоке поводження; правил застосування фізичної сили, спеціальних засобів та зброї щодо неповнолітніх у всіх правоохоронних органах; правил медичного забезпечення; залучення до праці у виховних колоніях. Необхідно їх розробити відповідно до міжнародних стандартів та запровадити».

Що можуть зробити дорослі, спостерігаючи чи фіксуючи неправові дії правоохоронців?

З метою попередження катувань та жорстокого поводження з людьми, при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини був створений Національний превентивний механізм (НПМ), який діє за моделлю «Омбудсмен +». Це означає, що представники інститутів громадянського суспільства, яким небайдужа доля людей, та зокрема, дітей, після відповідного навчання, зможуть спільно з представниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини здійснювати візити у місця несвободи. Регулярні відвідування місць несвободи сприятимуть зменшенню та попередженню зловживань та насильства над дітьми.

“Візити НПМ показали, що не зважаючи на прагнення виконувати корисні соціальні функції, система соціальної реабілітації в Україні значною мірою застаріла і не відповідає сучасним стандартам гуманного поводження з дітьми. Це проявляється у всьому – починаючи з процедур поміщення дитини в місця несвободи і закінчуючи банальною відсутністю туалету в будівлі.   Ці фактори, а також тотальна заборона на зв’язок із зовнішнім світом, породжує серйозні ризики для дітей, які там перебувають місяцями, а іноді й роками і призводить до порушень прав дітей”, – зазначив Денис Кобзін директор Харківського інституту соціальних досліджень.

«Як безсумнівно показують дослідження в Україні, діти стають жертвами фізичного насильства, їх незаконно затримують у відділеннях міліції та змушують до зізнання у злочинах, залишають без юридичної допомоги. ЮНІСЕФ закликає Україну вжити необхідних заходів для того, щоб з усіма дітьми, які опиняються у контакті з законом, поводились із повагою, не принижували та допомагали дітям стати активними членами суспільства у майбутньому», – підкреслила Юкіе Мокуо, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером із захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 190 країнах світу заради захисту й підтримки дітей з моменту їх народження і до початку дорослого життя. Програми Фонду фінансуються з добровільних внесків фізичних осіб, компаній, закладів та урядів. Представництво Фонду в Україні відкрито у 1997 році. – За матеріалами сайту Юнісеф.

Comments:

  • Facebook
  • ВКонтакте

Download SocComments v1.3

Related posts