Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
03 Окт 2022

Blog Post

“Ой не ріж косу – бо хорошая”
Развлечения

“Ой не ріж косу – бо хорошая” 

Коса – символ дівочої краси, честі, чистоти, гідності, вірності та кохання. З давніх-давен вважали, що в довгому волоссі – сила і здоров’я дівчини, жінки.

Чим більше волосся, чим довша коса, тим міцніший зв’язок з Космосом, Всесвітом, з Богом. Тому навіть після розчісування волосся, що залишилося на гребінці, ретельно вибирали та спалювали. Бо ж не доведи, Господи, візьмуть його ворони, тоді дівчина в майбутньому ніколи не буде мати долі.

Окрім того, на волоссі проводили різні магічні дії, і дівчинка могла не тільки захворіти, але й померти. Тому маленькі дівчатка ходили з розпущеним волоссям, як символом природного захистку.

Як дівчинці  сповнювалось сім років, їй уже заплітали косу на знак того, що вона переходить у старший вік. Тепер вона не просто дитина, а мамина помічниця. Цей обряд мав назву “закосичення”.

Перше закосичення відбувалося влітку або восени. Обряд проводили матері під наглядом старших жінок. Чоловіків у хату не пускали. Дійство відбувалося в домівці тієї газдині, в якої було найбільше дочок, щоб вдало виходили заміж. Під час закосичування волосся дівчаток змащували медом, щоб воно не вибивалося і трималося коси.

Брали волосся на голові дівчини, з потилиці, від правого вуха і від лівого і заплітали, примовляючи. «Як зв’язую все волосся на тобі, аби трималося з усіх чотирьох боків, так щоб в’язалися до тебе з усіх боків парубки».

По косі судили про охайність дівчини. Тому дівчата завжди причепурювали та прикрашали косу найрізноманітнішими прикрасами, особливо кольоровими стрічками. У веснянках -хороводах квіти та вінки у заплетених косах – це символ пробудження природи, життєдайного Сонця, а з ними й людського життя.

Косу заплітали з трьох частин, бо то є золоте трисуття: Сонце, урожайність, шлюб. Українки також вірили у силу стрічок. Стрічки берегли волосся від чужих очей, відміряли їх за довжиною дівочої коси. Стрічки відрізали трошки нижче коси, щоб її сховати. Якщо дівчина росла сиротою, то в косу вона вплітала блакитні стрічки, і люди при зустрічі дарували її хлібом, грошима, тканиною, одягом. Бажали їй стати щасливою, багатою. Бездітні люди просили стати їм дочкою.

Та коли дівчина врешті вибирала собі милого, коса втрачала свою силу, її розплітали. За весільним звичаєм наречений купував косу у батьків молодої, а дружки співали пісню:
Ой чиє ж то жито, чиї ж то покоси,
Чия то дівчина розпустила коси
Коси розпустила, гулять не ходила,
Молодого хлопця навік полюбила.

Розплітання коси було особливо хвилюючим обрядодійством. Молоду садовили на кожух, щоб була плідною і багатою, і молодий розплітав косу. Іноді це робив найменший брат чи сестра, або разом, якщо коса була довга.

А розбещеній дівчині косу привселюдно відтинали, іноді покритку били мотузками, намоченими в солоній ропі. Сьогодні у деяких школах проводять свято „закосичування”, куди сходяться мешканці села чи округу. Закосичування для дівчаток, як і проведення ініціацій для хлопчаків у стан парубків і козаків, є важливим етапом у становленні нового періоду життя.

І як би нас не переконували про старомодність коси, але в ній завжди буде незбагненна принада, жіноча сила і краса. У народі кажуть : «Дівчина з косою, наче трава з росою», «Нема коси – нема краси», «Дівка без коси – що кінь без гриви», «Рости коса до пояса, від пояса до п’яти, щоб була така, як ти».

 

Related posts