Подпишись

* Вы будете получать самые интересные новости Украины

Трендовые новости
01 Фев 2023

Blog Post

Вікторина про Україну: легенди і міфи
Женщинам

Вікторина про Україну: легенди і міфи 

Що ми знаємо про Україну, крім того що  живемо на її просторах? Щоденно ми чуємо  сотні  найменувань міст, сіл, річок, гір, які часто  мають незрозумілі або курйозні назви.

«Архівом, літописом землі» на­звала топоніми професор Алла Коваль, відомий український мовознавець. З правічних глибин несуть вони до нас відомості про ту місцевість, яку називають, про людей, які творили назви.

Але дуже часто ці «архіви» настільки давні, що містять більше легенд і міфів, ніж наукової прав­ди. Докопатися до першооснов назви, з’ясувати її етимологію – що може бути цікавішим?

Тож, розгорнувши уявну географічну малу, по­міркуймо над цікавими, а подекуди й курйозними назвами, які на ній трапляються, і спробуймо зробити для себе хай не «великі географічні», а хоча б маленькі лінгвістичні відкриття.

 ТОП – 10 НАЙЦІКАВІШИХ УКРАЇНСЬКИХ  НАЗВ

1. Дослідники вважають, що Чорне море – це помилкова назва. Існує наукова версія, що насправді воно називалося в давнину Червне (Червоне). Як же трапилася така помилка? Походження назви моря деякі вчені пов’язують із промислом, відомим у Київській Русі ще з X століття – виробництвом червоної фарби для тканин, надзвичайно стійкої та яскравої. А отримували її з червця (сокоживної комахи кошеніль). Барвник користувався величезним попитом в іноземців, тож і море, яким пливли купецькі кораблі з Візантії за червцем і червоною фарбою, називали в давнину Червним. Згодом у назві відбулася фонетична зміна – і з Червного воно стало Чорним.

2. Більшість сучасних учених-істориків вважають, що билинний богатир Ілля Муромець – насправді історична особа. Але родом він зовсім не з давньоруського міста Мурома. Звідки ж у нього таке ймення – Муромець?        Дослідники вважають, що легендарний богатир справді жив у XII ст. і служив київському князеві Володимиру, але народився і виріс не в далекому від Києва Муромі ( на берегах річки Оки за 1500 км від Києва), звідки він навряд чи зміг би прибути на поклик князя лише за п’ять (!) годин, як про це твердять перекази. Ілля народився лише за сто верст від стольного міста – в поселенні Моровій (Моровець, Моровійськ) на Чернігівщині. Так  Ілля з Моровця став Ілля Муровець. Загинув у віці 45-55 років, як вважають, при взятті в 1204 р. Києва князем Рюріком Ростиславовичем, коли Печерська Лавра була розгромлена союзниками Рюріка – половцями. Похований у Києві в одній з печер Лаври. Причиною смерті послужив, мабуть, удар в груди гострим знаряддям (списом або мечем). У 1988 р. міжвідомча комісія провела дослідження мощів Преподобного Іллі Муромця. Результати виявилися вражаючими.   Це був сильний чоловік, зростом 177 см. Більше того, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох поранень – множинні переломи ключиць, зламані ребра, сліди від удару шаблі, меча, списа. Але більше всього вчених уразило інше: вони стверджують, що Ілля довгий час не міг ходити! Причиною тому було важке захворювання – туберкульоз кісток або поліомієліт.  За легендою  дід Іллі Муромця був язичником і, не визнаючи християнства, одного дня розрубав ікону. З того часу прокляття лягло на його рід: всі хлопчики народжувалися каліками. У 33 роки з Іллею сталося дивне. До їхнього будинку ввійшли старці і попросили його подати води. Він пояснив, що не може ходити. Але гості наполегливо повторили прохання. І Ілля, раптово відчувши небувалу силу, вперше став на ноги. Дивне зцілення? Кажуть, то були волхви та старці.  Проте вчені, що проводили дослідження мощів, підтверджують, що кісткова тканина цієї людини дивним чином відновилася. Більше того, після 30 років він вів активний спосіб життя, що підтверждують билини.

3.  Серед київських топонімів багато назв пов’язано з давніми поселеннями представників різних народів, що мешкали в місті і його околицях, наприклад  Татарка, Німецька слобода, Латинський квартал і подібні.   Чи не належить до таких назв і Китаїв (Китаєве)?Можливо, назва цієї історичної місцевості на південній околиці Києва походить від слова китайці? Ні. З китайцями ця місцевість на півдні Києва ніяк не пов’язана. За однією з версій, назва походить від тюркського слова «китай» – укріплення, фортеця.  Інша гіпотеза пов’язує топонім з іменем князя Андрія Боголюбського, прозваного Китаєм, який наприкінці 12 ст. заснував тут палац-фортецю.

4. На карті Києва є багато цікавих історичних назв, пов’язаних з бурхливими подіями давнини. Одне з таких слів – Мишоловка. Чому цю місцевість на півдні Києва називають саме так?   Як свідчать історичні пам’ятки, Богдан Хмельницький, відступаючи 1651 року зі своїм військом під натиском польського гетьмана Радзивілла, наказав зайняти оборону на підступах до Києва – у давніх укріпленнях Китаєва. Саме в цю пастку, як у мишоловку, вдалося козакам заманити ворога. Відтоді ця місцевість і одержала таку дивну й пам’ятну назву – Мишоловка.

5. Існує думка, що назва кримського міста Судак походить від найменування риби, яка нібито водилася в Чорному морі й навколишніх озерах у величезній кількості і якою торгували місцеві купці. Чи слушне це пояснення?  Ні. Це яскравий приклад «народної (побутової) етимології». Існує кілька пояснень назви Судак, однак жодна з наукових версій не пов’язує ім’я цього причорноморського міста з назвою риби. Одне з тлумачень виводить сучасну назву з тюркського судат – «гірська вода» (су – «вода», дат – «гора»). На думку С. Наливайка та інших дослідників, нинішній Судак – це згадуване в літописах і давніх пам’ятках місто Сугдея. Йому та його мешканцям согдам (в авестійській формі сугудам), чиє ім’я на санскриті означало «могутні бики», «могутні воїни», чимало місця присвятила «Велесова книга». Ще одне кримське місто-курорт одержало назву від радісного вигуку грецьких мореплавців, що нарешті побачили землю, – «Берег!»?  Це – місто Ялта, тобто «берегова», так  назвали це поселення греки (від гр. ял ос – «берег»). У стародавніх пам’ятках вперше згадується під назвою Яліта, Джаліта.

6.  Яке місто – Запоріжжя чи Дніпропетровськ – називалося з 1919 р. до 1926 р. Січослав?  Це місто Дніпропетровськ. Закладене 1777 р. за наказом Г. Потьомкіна на місці козацької слободи Половиця, воно було назване на честь цариці Катерини II Катеринославом. З 1897 р. мало назву Новоросійськ, у 1902 – 1926 рр. знову Катеринослав, в 1919 р. – Січослав, а з 1926 р. має сучасну назву Дніпропетровськ. Це місто може претендувати на «рекорд» в Україні за кількістю перейменувань.     На фото – пам’ ятник козаку Лазарю Глобі у місті Дніпропетровськ.  Відставний осавул Запорозького війська Лазар Остапович Глоба в 1743 році поселився на правому березі Дніпра і посадив три сади: на Монастирському острові, на березі Дніпра напроти острова і при слободі Половиця. Влаштував на Дніпрі чотири млини. Своїми садами Лазар Глоба володів доти, доки на місці слободи Половиця не почали будувати місто Катеринослав. Князь Потьомкін купив у Глоби всі його сади.  Після продажу свого майна Глоба жив при слободі (парк ім. Л.Глоби). В 1793 р. він помер, проживши більше 100 років. На місці поховання в 1972 р. було встановлено пам’ятник  й пізніше його ім’я було дано цьому парку, що прикрашає центр Дніпропетровська. А Запоріжжя носить своє сучасне ім’я з 1920 р., до того воно звалося Олександрівськ (на честь командувача 1-ої армії князя Олександра Голіцина).

7. Усупереч своїй «солодкій» назві, місто Ізюм розкинулося не серед виноградних долин Півдня, а на річні Сіверський Донець у Харківській області. Чому воно так називається? У чому ж «родзинка», а точніше загадка цієї назви? Більшість учених вважають, що назва Ізюм – це видозмінене татарське слово гузун «переправа». Версія тим більш імовірна, що місто лежить на річці Сіверський Донець при впадінні в нього річки Ізюмець. А з родзинками (рос. ізюм) назва міста ніяк не пов’язана.

8. Гуляйполе, Непхай-балка, Нежурись, Нетронь, Неунивай, Нерубай – що це за дивні назви? Як утворилися? Яким географічним об’єктам належать? Місто Гуляйполе, хутори Нежурись, Нетронь, Неунивай, ліс Нерубай, урочище Непхай-балка – усі ці географічні назви можна знайти на мапі України. А утворені вони лексико-синтаксичним способом, тобто злиттям в одне слово цілого словосполучення. До речі, в українській мові цей спосіб словотворення не такий вже й рідкісний: порівняйте, наприклад, відомі й популярні прізвища Вернигора, Убий- вовк, Тягнирядно та ін., а також слова сьогодні, спасибі, натшесерце, запанібрата тощо.

9. Чи правда, що Труханів острів у Києві завдячує своєю назвою половецькому хану Тугорхану? Назва цього острова, яка в стародавніх документах згадується  також як Турханів, Туханів, Тухонів острів, справді походить, як вважають історики,  від імені половецького хана Тугорхана. Наприкінці XI століття в цих мальовничих місцях вздовж лівого берега Дніпра в Києві була літня резиденція його дочки – дружини київського князя Святополка.

10. Існує версія, що ім’я одного з трьох легендарних братів-засновників Києва дало назву західнослов’янському племені та його країні, а назва іншого південнослов’янського народу та країни веде своє походження від імення другого брата.  Це проблемне, дискусійне питання, остаточної відповіді на яке сучасна етимологічна наука не дає. Однак більшість учених вважають цілком ймовірною й науково спроможною версією, що західні слов’яни – чехи – ведуть своє походження й найменування своєї землі Чехії від Щека – одного з трьох легендарних братів – засновників Києва, а ім’я другого брата – Хорива – дало назву іншому південнослов’янському народу – хорватам та їх країні Хорватії.  За матеріалами науковця Олени Остапенко “Вікторина про Україну. Великі георафічні курйози, або як виникають назви”

 

Related posts